Historie akce

Královský průvod z Prahy na Karlštejn, aneb cesta Karla IV. s korunovačními klenoty

První ročník Královského průvodu se konal v roce 2007 a byl opravdu velkolepý. Slavnostní zahájení proběhlo v pátek 1. června na Hradčanském náměstí v Praze. Za hlaholu zvonů se v pravé poledne vydal celý průvod v čele s císařem Karlem IV. a královnou Eliškou z Pražského hradu přes Karlův most na Staroměstské náměstí. Tam byl slavnostně přivítán a proběhl rytířský turnaj na počest císaře. Dále se pak průvod ubíral přes Radotín a Černošice do Dobřichovic, kde byly po uvítacích ceremoniích vystaveny korunovační klenoty a celý den završilo představení muzikálu „Noc na Karlštejně“ na zámeckém nádvoří.

V sobotu 2. června se v Dobřichovicích na zámku po celý den konaly rytířské slavnosti na počest císaře. Královský průvod se v poledne rozloučil a vydal se přes obce Lety, Řevnice a Hlásnou Třebaň na hrad Karlštejn. V každém městě i obci byl císař s doprovodem vždy slavnostně uvítán a shlédl připravený program.

Postavu císaře Karla IV. ztvárnil Vladimír Čech a role královny se ujala herečka Debora Štolbová a to od počátku akce až do roku 2012.

V roce 2013 pak roli císaře převzal David Suchařípa a královnu Alžbětu si zahrála Iveta Jiříčková. V tomto roce celý průvod těžce poznamenalo nepříznivé počasí, rozvodněná řeka Berounka dokonce zaplavila rytířský tábor pod zámkem v Dobřichovicích.

Inspirací pro Královský průvod s korunovačními klenoty byl návrat říšských svátostin na hrad Karlštejn po jejich vystavování v Praze na Dobytčím trhu o Velikonocích.

Repliky korunovačních klenotů, nesené v Královském průvodu na Karlštejn zapůjčil hrad Karlštejn a NPÚ.